Blog

Umiłowanie w Walentynki

W Walentynki zawitało na spotkanie wiele osób. Powód był bardzo istotny – do Łodzi zawitał prosto z Jasnej Góry o. Michał Legan. Zanim wygłosił swoją konferencję, przez godzinę adorowany był w Najświętszym Sakramencie Nasz Pan, Jezus Chrystus, Zbawiciel i Król. Migiem, przenieśliśmy się z ul. Czerwonej na ul. Skorupki, do Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, gdzie wystartowała ponad godzinna, pełna żywiołowości i natchnienia mowa. Traktowała ona o historii naszego prelegenta, i korespondowała do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Wróć… o miłosiernym ojcu, bo tak chyba należy bardziej podkreślać jej wagę, i rolę. Wszakże jak to w tej przypowieści – Jezus nie opisuje w wielu zdaniach, a w sześciu słowach, życie bohatera przypowieści – syna. Większą zaś rolę poświęca relacjom i szczęściu, które napotyka Ojca, gdy syn powraca. Odniesienie do naszej grzeszności, i drogi zbawienia nasuwa się samo. Być może za jakiś czas dostępna będzie wersja audio tej konferencji. Miłym akcentem wieńczącym konferencję było rozdanie każdemu z przybyłych na to spotkanie książki, wydanej właśnie przez o. Michała Legana.

Panama w Łodzi

Parę godzin po ubiegłotygodniowym spotkaniu wylądowali na warszawskim Okęciu, a wczoraj już zameldowali się na spotkaniu na Skorupki, aby zdać relację z pobytu w Panamie – Alek Beta i Piotr Pełka, nasi RCSowi przyjaciele i towarzysze. Ich konferencja poprzedzona była godzinną adoracją krzyża. Potem opowiedzieli jak było – co robili w pierwszym tygodniu, tzw. „Dniach w Diecezjach”, jakie były owoce tego spotkania, doświadczenia wspólnoty, jak Piotrek zrobił sobie zdjęcie z prezydentem Panamy, jak po przyjęciu Komunii przez Alka na koniec dnia jego inteligentny zegarek pokazał „Cel osiągnięty. Doskonale!”. Świetnym było również pojawienie się na spotkaniu kilku innych osób, z ekipy Łodzi Piotrowej, reprezentowanej łącznie przez 42 osoby, m.in. wraz z jednym z naszych duszpasterzy, ks. Pawłem Boguszem, który również podzielił się z nami kilkoma smaczkami. YouTube też wypełnia się ciekawymi materiałami od Łodzian – tak wypowiada się nasz Piotr, a tak np. Paweł.

Athos

W czwartek, 31 stycznia, konferencję do nas wygłosił po wspólnym odmówieniu różańca nasz kolega Marek Kijewski. Opowiedział on o swoim pobycie na greckim półwyspie Athos, mającego swoją Republikę stanowioną wyłącznie przez prawosławnych mnichów. Jego doświadczenia zostaną wśród nas, a chętni mogą zgłębić więcej informacji np. w tym lub tym artykule. W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób.

2019 rok w RCS

Tak tak, okazuje się, że upłynęło pół roku, odkąd na naszej stronie pojawił się ostatni wpis z informacjami. Po prawej stronie jednak zmieniały się plakaty i informacje o spotkaniach. Marcin znów przysnął, piszę o sobie w trzeciej o sobie 😉
Najmilsi goście niniejszej strony – nie miejcie wrażenia „aha, strona nie działa – pewnie nie ma spotkań!”. Od stycznia 2018 roku, odkąd strona funkcjonuje, spotkanie formacyjne Ruchu Czystych Serc nie odbyło się… hmm, można te przypadki zliczyć na palcach jednej ręki: gdy były wakacje, gdy trwały rekolekcje, gdy… tyle jestem w stanie sobie przypomnieć. To co miało miejsce nie jest wyrażone na zdjęciach, ale w sekcji Spotkania można przyjrzeć się infografikom o tematach naszych spotkań.
Między innymi wśród tematów spotkań były:
Aktualnie trwają dwa cykle spotkań tematycznych – o 7 grzechach głównych oraz 7 sakramentach świętych.
Uzupełniane i przeplatane są one konferencjami i innymi formami spędzania czasu na wzrastaniu do małżeństwa.
Jesteśmy gościnni – na nasze spotkania wciąż przychodzą nowe osoby, poszukujące swojego miejsca w Kościele.
Jako webmaster (sic!) i wieloletni RCSiak mam skromną nadzieję, że uda mi się znaleźć czas na nawet minimalną dawkę informacji o tym co u nas – co tydzień. Aby taka rzecz się udała, potrzebna jest Wasza modlitwa. Pozdrowienia!

Szlifiernia Diamentów i Rykowisko zakończone

Wraz z końcem roku szkolnego, a także i dla wielu z nas – sesji, zakończyliśmy spotkania dedykowane osobno dziewczynom i facetom. Wpierw pracowaliśmy z Pismem Świętym. Refleksji nad nim nigdy dość.
Później tematem było zarządzanie czasem, czyli jak nie zmarnować jedynej rzeczy, którą realnie od Pana Boga dostaliśmy tak widzialnie (może trochę na wyrost ;)), wszakże korzystać z czasu możemy jak tylko chcemy. I sprawy które mamy musimy doprowadzać do końca, aby być konkretnymi w tym co podejmujemy, nawet gdy nie do końca jesteśmy tego pewni, ale trzeba chcieć – chcieć pokazać swoje zdecydowanie. Po owocach poznamy wszystko, nawet jeśli dziś coś podjętego może wydawać nam się słabym i niewartościowym. Od nas jednak zależy czy skoro powiedzieliśmy A, to czy powiemy B. Istnieje wiele metod zarządzania czasem, jak np. macierz Eisenhowera, reguła Pareto. Zarządzanie przychodzi z pomocą, jednak nie warto inwestować w wielozadaniowość, a skupiać się na czymś w sposób zdecydowany, aby i nie poddawać się złym przerywnikom, mogącym nas rozproszyć. W tym co podpowiadają nam podręczniki i poradniki może być wiele dobra, ale i wiele zła, jeśli w sposób niewłaściwy podejdzie się do wiedzy. Dlatego módlmy się wzajemnie o mądrość, aby czas który mamy na ziemi, sprzyjał wieczności w Niebie.
Nie bójcie się, widzimy się również w wakacje!

Komunikacja damsko-męska

21. czerwca odbyło się kolejne nasze spotkanie. Rozpoczęliśmy spotkanie Adoracją u sióstr Urszulanek, a następnie udaliśmy się do Wydziału na konferencję. W tym tygodniu naszym gościem była Maria Woźniak, która pracuje na co dzień jako psycholog. Przekazała nam trochę teorii o tym jak mowa naszego ciała wpływa na osoby z którymi rozmawiamy. Usłyszeliśmy także o dwunastu barierach, które mogą przeszkodzić nam w prowadzeniu rozmów z drugą osobą. Była mowa m. im. o zadawaniu zbyt dużej liczby pytań, rozpraszaniu czy krytykowaniu i ocenianiu podczas rozmowy.
Myślę, że wielu z nas zapadło w głowie podsumowanie, którym zakończyła Marysia swoją konferencje – Byśmy pamiętali, że w dialogu ważna jest dojrzałość emocjonalna i umiejętność nazywania swoich emocji. Jeśli chcemy z kimś dojrzale, owocnie rozmawiać musimy umieć nazywać to co w Nas samych się dzieje.
To był bardzo dobry wspólny czas. Oprócz teorii, mieliśmy też okazję sprawdzić czy wszystko dobrze zrozumieliśmy podczas przygotowanego zadania, a także zobaczyć humorystyczne scenki, które pozwoliły nam wszystko lepiej zrozumieć.

Relację napisała jedna, kolejna (inna niż przed tygodniem!) z RCSowych „Ań”

Dziękujemy!

Plan Boży a wolna wola – jak to pogodzić?

Mimo trwającej sesji oraz zmęczenia upalną pogodą, wielu RCSiaków przybyło na czwartkowe spotkanie. Zanim zaproszony gość wygłosił dla nas konferencję, oddaliśmy chwilę czasu dla Jezusa podczas adoracji Krzyża. Myślę, że się ze mną zgodzicie – ta chwila czasu Miłości to lekarstwo na nasze codzienne zmagania, bóle i troski.

Przechodząc do konferencji… BOŻY PLAN A WOLNA WOLA – JAK TO POGODZIĆ?

Jak rozpoznać czy to, czego pragnę ja, chce również dla mnie Pan Bóg? Stojąc na rozstaju życiowych wyborów, skąd mogę mieć pewność, czy nie będę żałować swojej decyzji? Jakie jest moje powołanie? A może zawrócić z drogi, którą idę?

Czy tylko ja tak często zadaję sobie taką Litanię Nieustających Pytań? Ksiądz Piotr krótko, ale jakże treściwie przybliżył nam odpowiedzi na powyższe pytania.

Po pierwsze: Nasz Ojciec pragnie naszego szczęścia, dlatego nie będzie chciał robić nam na złość 🙂 Kocha nas tak bardzo, że nawet gdy upadniemy, wybierzemy grzech, On będzie potrafił wyprowadzić z tego wiele dobra. Nie żyjmy tym, co było, lub „co by było gdyby…”. W modlitwie Pańskiej wypowiadamy słowa: „Bądź wola Twoja” – mimo naszej przeszłości i naszych wyborów, Pan Bóg ma NAJLEPSZE plany na nasze życie. Zaufajmy Mu.

Po drugie (powinno być jako pierwsze!): w KKK czytamy, że wolą naszego Ojca jest, „by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2, 4). My ludziki (przynajmniej ja) często zapominamy o Królestwie Bożym i skupiamy się na tym co przemijające.

Po trzecie: Dlaczego Pan Bóg dał nam wolną wolę? – Bo nas kocha, bo sam jest miłością, a tam gdzie jest prawdziwa miłość, tam jest WOLNOŚĆ. Ojciec nam ufa, dlatego daje nam wolną wolę.

Po czwarte: Pismo Święte to wyraz Bożej woli. Jednakże pamiętajmy o współpracy z Duchem Świętym- zdanie wyrwane z kontekstu lub czytanie Biblii na „chybił trafił” może nie być najlepszym pomysłem.

Po piąte – Dekalog i Przykazanie Miłości to cenne drogowskazy w naszym życiu.

Po szóste – badajmy nasze serca, by były pełne pokoju. Pamiętajmy (zwłaszcza kobitki), by emocje nie kierowały naszymi decyzjami.

Po siódme i ostatnie (bo jakże siedem to moja ulubiona cyfra :)) – nie zapominajmy o dbaniu relacji z Naszym Ojcem. Dzięki modlitwie jesteśmy w stanie rozpoznać jaka jest wola Boża. Dzięki naszej wspólnocie możemy wzrastać w wierze. Bądźmy wdzięczni Panu za to! Dlatego zapraszam Was wszystkich do wspólnej modlitwy, aby nasze serca były pełne miłości i pokoju.

Z Bogiem i do następnego czwartku 🙂

Relację napisała jedna z RCSowych „Ań”

Dziękujemy!

7 tygodni w 1 (wielkim) poście

Długo mnie tu nie było 😉 Jako admin / webmaster czy po prostu opiekun strony przepraszam wszystkich followersów za spore opóźnienie, spore to mało powiedziane, za miesiąc pozostawania offline. Zamiast tłumaczenia, zostawiam wytłuszczonym drukiem przepraszam oraz proszę o modlitwę, żeby to się już nie powtórzyło.
Zbiorczo, jednym wpisem podsumujemy zatem wydarzenia ubiegłych tygodni.
Ostatnie wydarzenie, które opisaliśmy to konferencja Dominiki Packi pt. „Jak wytrwać w wierze?„.
W kolejny czwartek, 26 kwietnia miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Rykowisko (dla mężczyzn) / Szlifiernia Diamentów (dla kobiet), na którym gościł po raz kolejny Grzegorz Powideł, nasz brat i przyjaciel, prelegent wysokich lotów. Skierował on mocne słowo do facetów, by na koniec przejść do dziewczyn i również im nakreślić dobrą koncepcję odnośnie podejmowania decyzji, co wcześniej analizowały z Dominiką. Mężczyźni po tym spotkaniu mogą być bardziej świadomi i pewni tego co siedzi w głowach kobiet, zwłaszcza zanim na coś się zdecydują, nawet jeśli chodzi o wybór polewy do lodów 😉 Wcześniej zaś, o godz. 19.00 nasz czas wspólnotowy rozpoczęliśmy Mszą Świętą o dobrego męża i dobrą żonę.
Następny czwartek wypadł na dzień 3 maja, a zatem dzień świąteczny. Tego dnia nie organizowaliśmy spotkania tematycznego, formacyjnego, ale przy dobrej pogodzie zagościliśmy na Stawach Jana, by w plenerze integrować się i uwielbiać Pana przy wtórze gitary i radosnych głosach.
10 maja odbyło się spotkanie, które wielu zapadnie w pamięci. Wpierw podzieliśmy się na grupy, by debatować nad naszymi wartościami, talentami, w świetle przypowieści ewangelicznych. Następnie przed mikrofonem stanął Patryk Wawrzyn, który w oparciu o historię swojego życia, doświadczenia swoich bliskich, a wreszcie o przekaz biblijny wygłosił konferencję naprawdę motywacyjną. Nie na wzór dzisiejszego świata, bo wspominał o pogoni za dobrami, którymi nie zdążymy się nawet nacieszyć, ale w perspektywie wdzięczności za to co mamy i potencjału który w nas tkwi. Pomimo kompleksów, porównań z innymi, i wszystkim tym co możesz sobie jeszcze wyobrazić. Słowo które zapadło mi w pamięci „jeśli czegoś jeszcze nie robisz, widocznie zbyt mało tego chcesz” – prawda?
Następny czwartek, 17 maja rozpoczęliśmy adoracją krzyża, by wysłuchać później ciekawego świadectwa jednego z nas, Maćka, który pojawił się we wspólnocie stosunkowo niedawno, ale czemu się dziwić, skoro jest świeżo po Bierzmowaniu, a niewiele wcześniej wyznał wiarę w Jezusa, występując ze Świadków Jehowy? Jego poruszająca historia opisana jest w artykule pod linkiem, my słyszeliśmy ją na żywo i jesteśmy za to wdzięczni Maćkowi. Następnie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Tajemnica Eucharystii”, w którym to ks. Paweł Bogusz przybliżał nam końcowe części Mszy Świętej. Po prelekcji miał miejsce miły akcent – życzenia i prezent z okazji urodzin, które obchodził.

24 maja natomiast odbyło się znów, jak to co miesiąc, spotkanie cykliczne. Do kobiet przemawiała Anna Powideł, a do mężczyzn jak zwykle Grzesiek – temat tym razem to finanse. Szczerze mówiąc, moje notatki z tego spotkania zostały na jednym ze stolików, ale na szczęście nagrałem audio na prośbę kilku nieobecnych facetów i mam szansę je odtworzyć. Gdy to zrobię, zamieszczona zostanie tutaj lista zasad dla mężczyzn (nie wiem co tam miały dziewczyny ;-)). Z pewnością treść konferencji nawoływała do ufności Panu, że materialnie wszystko się poukłada, o ile będziemy uczciwi. Zrywamy zatem z tym co nielegalne, tym na co prawo przymyka oko, jeśli ktoś na tym traci. Biblia podaje około 500 cytatów o zarządzaniu pieniędzmi, hmm i jeden z nich to zgoda na zatrzymanie dla siebie 90% zarobionych pieniędzy – a zatem obowiązek dziesięciny. Tych cytatów warto szukać! Wcześniej miała miejsce Msza o dobrego męża i żonę, której przewodniczył Duszpasterz łódzkiej młodzieży, ks. Przemysław Góra. W swojej homilii nawiązał on do wybranej na ten dzień liturgii słowa, a dokładniej do Ewangelii według św. Marka, rozdziału 14, wersów od 12 do 16. Dowiedzieliśmy się, że salą przygotowaną na przyjście Pana, na wieczystą Paschę, powinniśmy być my sami, świadcząc o Jezusie w każdym miejscu.

Gdy kończył się maj, wzięliśmy sobie wolne. Uroczystość Bożego Ciała to dla wielu z nas czas spędzany z rodziną, w rodzinnych parafiach, pozwoliliśmy sobie zatem na odpoczynek i naładowanie baterii na czerwiec.

Czerwiec natomiast rozpoczęliśmy od wysokiego C, goszcząc na naszym spotkaniu Krzysztofa Amboroziaka, nawróconego narkomana, propagatora profilaktyki uzależnień. Opowiedział on nam o swojej historii. Co tu dużo mówić, bardzo bogatej i trudnej, zwieńczonej zwycięstwem Chrystusa w jego życiu. Wywiad z Krzyśkiem, który został przyjęty przez nas na dłużej, i m.in. uczestniczył w integracyjnym grillu możecie znaleźć pod linkiem.

Jak wytrwać w wierze?

Tym razem numerem dwa po naszym Panu, na kolejnym spotkaniu formującym nasze serca i postawy była Dominika, Pani lider ?, która przygotowała się do konferencji o wydawaniu w wierzę. Najpierw jednak odbyła się praca w grupach: towarzyszyły jej pytania odnośnie barier jakie młodzi ludzie mają w stosunku do spowiedzi, co można zrobić żeby zachęcić młodych do życia w wierze, kto ma to robić, czym jest sumienie. Później Dominika wygłosiła konferencję. Na początku przedstawiła krótki film o Robercie Lewandowskim w kontekście wytrwałości, nie rezygnowania z celów, nawet jeśli los rzuca kłody pod nogi. Później opowiadała o tym, jakie działania można podjąć żeby trwać w wierze, na koniec była jeszcze piosenka. Nie wiem czy Ci się to przyda, ale może wykorzystasz 😉 aby zrozumieć że jesteśmy dla siebie wsparciem i że zapraszamy Cię na kolejne spotkanie.

Tajemnica Eucharystii ciągle zgłębiana

12 kwietnia kolejny raz spotkaliśmy się w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży, aby formować nasze serca. O godz. 19.00 adorowaliśmy krzyż, przedstawiając Mu nasze sprawy, składając Mu dzięki i wielbiąc Go za wszystko. Następnie po raz kolejny wysłuchaliśmy konferencji na temat Eucharystii, tego co dzieje się na ołtarzu pańskim. Słowo skierował do nas ks. Paweł Bogusz.
Post opublikowany niestety z opóźnieniem ;(