Blog

RCS ONLINE

Z racji okresowo trudnej sytuacji panującej obecnie, wszystkich RCSiaków, jak i chcących do nas dołączyć zapraszamy na spotkania ONLINE.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 30.04 w czwartek o godz. 19.30,
na naszej grupie na   facebooku.

O kolejnych spotkaniach będziemy informować plakatem, po prawej stronie strony 🙂 — o tu–>

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Bądźmy razem w tych trudnych dniach

Z Panem Bogiem +

Kurs Alpha – ONLINE !

Alpha Online to cykl interaktywnych spotkań za pomocą programu do wideokonferencji zoom, w trakcie których odkrywamy różne aspekty wiary chrześcijańskiej.

Aby uczestniczyć w spotkaniu, nie musisz wychodzić z domu. Nie musisz mieć również skomplikowanego oprogramowania i drogiego sprzętu. Wystarczy komputer z mikrofonem połączony z internetem… no i świetnie jeśli będziesz miał/miała także kamerkę, abyśmy mogli lepiej się komunikować.

Dla lepszej organizacji naszych spotkań zachęcamy Cię do rejestracji swojej obecności w formularzu:

https://forms.gle/WzRK6AF3535iDQAj8

Zaczynamy już we wtorek 21 kwietnia o godz. 19.00!

Spotkania zawierają ciekawy wykład w formie filmu i dyskusję w kilkuosobowych grupach. Podczas rozmowy można zadać każde pytanie, także to, na które nie ma gotowych odpowiedzi. Wykłady i dyskusje są prowadzone w sposób przystępny i nie wywierający presji. Zatem nie przejmuj się swoimi poglądami, czy światopoglądem. Zawsze będziesz mile widziany/widziana w naszym gronie 🙂

Pamiętaj, że Alpha jest dla każdego!

W Alpha, mogą uczestniczyć Ci którzy regularnie chodzą do Kościoła, jak również Ci, którzy w nim dawno nie byli, ale są otwarci na zrozumienie chrześcijaństwa i nie boją się zadawać, trudnych pytań, oraz szukać na nie odpowiedzi.

Uczestnictwo w Alpha jest całkowicie bezpłatne!

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć na temat Alpha dla młodzieży Online możesz do nas napisać: spotkania.alpha@gmail.com

Więcej informacji na temat Alpha znajdziesz na stronie:
http://polska.alpha.org

 

Zmartwychwstanie

Alleluja!

 

Jezus Zmartwychwstał! On żyje!

W tym czasie życzymy każdemu z Was spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, który odnawia nasze siły, daje nam nadzieję, niesie radość, daje pogody ducha i nas pokrzepia!

„Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju”
(Iz 54, 10)

Umiłowanie w Walentynki

W Walentynki zawitało na spotkanie wiele osób. Powód był bardzo istotny – do Łodzi zawitał prosto z Jasnej Góry o. Michał Legan. Zanim wygłosił swoją konferencję, przez godzinę adorowany był w Najświętszym Sakramencie Nasz Pan, Jezus Chrystus, Zbawiciel i Król. Migiem, przenieśliśmy się z ul. Czerwonej na ul. Skorupki, do Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, gdzie wystartowała ponad godzinna, pełna żywiołowości i natchnienia mowa. Traktowała ona o historii naszego prelegenta, i korespondowała do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Wróć… o miłosiernym ojcu, bo tak chyba należy bardziej podkreślać jej wagę, i rolę. Wszakże jak to w tej przypowieści – Jezus nie opisuje w wielu zdaniach, a w sześciu słowach, życie bohatera przypowieści – syna. Większą zaś rolę poświęca relacjom i szczęściu, które napotyka Ojca, gdy syn powraca. Odniesienie do naszej grzeszności, i drogi zbawienia nasuwa się samo. Być może za jakiś czas dostępna będzie wersja audio tej konferencji. Miłym akcentem wieńczącym konferencję było rozdanie każdemu z przybyłych na to spotkanie książki, wydanej właśnie przez o. Michała Legana.

Panama w Łodzi

Parę godzin po ubiegłotygodniowym spotkaniu wylądowali na warszawskim Okęciu, a wczoraj już zameldowali się na spotkaniu na Skorupki, aby zdać relację z pobytu w Panamie – Alek Beta i Piotr Pełka, nasi RCSowi przyjaciele i towarzysze. Ich konferencja poprzedzona była godzinną adoracją krzyża. Potem opowiedzieli jak było – co robili w pierwszym tygodniu, tzw. „Dniach w Diecezjach”, jakie były owoce tego spotkania, doświadczenia wspólnoty, jak Piotrek zrobił sobie zdjęcie z prezydentem Panamy, jak po przyjęciu Komunii przez Alka na koniec dnia jego inteligentny zegarek pokazał „Cel osiągnięty. Doskonale!”. Świetnym było również pojawienie się na spotkaniu kilku innych osób, z ekipy Łodzi Piotrowej, reprezentowanej łącznie przez 42 osoby, m.in. wraz z jednym z naszych duszpasterzy, ks. Pawłem Boguszem, który również podzielił się z nami kilkoma smaczkami. YouTube też wypełnia się ciekawymi materiałami od Łodzian – tak wypowiada się nasz Piotr, a tak np. Paweł.

Athos

W czwartek, 31 stycznia, konferencję do nas wygłosił po wspólnym odmówieniu różańca nasz kolega Marek Kijewski. Opowiedział on o swoim pobycie na greckim półwyspie Athos, mającego swoją Republikę stanowioną wyłącznie przez prawosławnych mnichów. Jego doświadczenia zostaną wśród nas, a chętni mogą zgłębić więcej informacji np. w tym lub tym artykule. W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób.

2019 rok w RCS

Tak tak, okazuje się, że upłynęło pół roku, odkąd na naszej stronie pojawił się ostatni wpis z informacjami. Po prawej stronie jednak zmieniały się plakaty i informacje o spotkaniach. Marcin znów przysnął, piszę o sobie w trzeciej o sobie 😉
Najmilsi goście niniejszej strony – nie miejcie wrażenia „aha, strona nie działa – pewnie nie ma spotkań!”. Od stycznia 2018 roku, odkąd strona funkcjonuje, spotkanie formacyjne Ruchu Czystych Serc nie odbyło się… hmm, można te przypadki zliczyć na palcach jednej ręki: gdy były wakacje, gdy trwały rekolekcje, gdy… tyle jestem w stanie sobie przypomnieć. To co miało miejsce nie jest wyrażone na zdjęciach, ale w sekcji Spotkania można przyjrzeć się infografikom o tematach naszych spotkań.
Między innymi wśród tematów spotkań były:
Aktualnie trwają dwa cykle spotkań tematycznych – o 7 grzechach głównych oraz 7 sakramentach świętych.
Uzupełniane i przeplatane są one konferencjami i innymi formami spędzania czasu na wzrastaniu do małżeństwa.
Jesteśmy gościnni – na nasze spotkania wciąż przychodzą nowe osoby, poszukujące swojego miejsca w Kościele.
Jako webmaster (sic!) i wieloletni RCSiak mam skromną nadzieję, że uda mi się znaleźć czas na nawet minimalną dawkę informacji o tym co u nas – co tydzień. Aby taka rzecz się udała, potrzebna jest Wasza modlitwa. Pozdrowienia!

Szlifiernia Diamentów i Rykowisko zakończone

Wraz z końcem roku szkolnego, a także i dla wielu z nas – sesji, zakończyliśmy spotkania dedykowane osobno dziewczynom i facetom. Wpierw pracowaliśmy z Pismem Świętym. Refleksji nad nim nigdy dość.
Później tematem było zarządzanie czasem, czyli jak nie zmarnować jedynej rzeczy, którą realnie od Pana Boga dostaliśmy tak widzialnie (może trochę na wyrost ;)), wszakże korzystać z czasu możemy jak tylko chcemy. I sprawy które mamy musimy doprowadzać do końca, aby być konkretnymi w tym co podejmujemy, nawet gdy nie do końca jesteśmy tego pewni, ale trzeba chcieć – chcieć pokazać swoje zdecydowanie. Po owocach poznamy wszystko, nawet jeśli dziś coś podjętego może wydawać nam się słabym i niewartościowym. Od nas jednak zależy czy skoro powiedzieliśmy A, to czy powiemy B. Istnieje wiele metod zarządzania czasem, jak np. macierz Eisenhowera, reguła Pareto. Zarządzanie przychodzi z pomocą, jednak nie warto inwestować w wielozadaniowość, a skupiać się na czymś w sposób zdecydowany, aby i nie poddawać się złym przerywnikom, mogącym nas rozproszyć. W tym co podpowiadają nam podręczniki i poradniki może być wiele dobra, ale i wiele zła, jeśli w sposób niewłaściwy podejdzie się do wiedzy. Dlatego módlmy się wzajemnie o mądrość, aby czas który mamy na ziemi, sprzyjał wieczności w Niebie.
Nie bójcie się, widzimy się również w wakacje!

Komunikacja damsko-męska

21. czerwca odbyło się kolejne nasze spotkanie. Rozpoczęliśmy spotkanie Adoracją u sióstr Urszulanek, a następnie udaliśmy się do Wydziału na konferencję. W tym tygodniu naszym gościem była Maria Woźniak, która pracuje na co dzień jako psycholog. Przekazała nam trochę teorii o tym jak mowa naszego ciała wpływa na osoby z którymi rozmawiamy. Usłyszeliśmy także o dwunastu barierach, które mogą przeszkodzić nam w prowadzeniu rozmów z drugą osobą. Była mowa m. im. o zadawaniu zbyt dużej liczby pytań, rozpraszaniu czy krytykowaniu i ocenianiu podczas rozmowy.
Myślę, że wielu z nas zapadło w głowie podsumowanie, którym zakończyła Marysia swoją konferencje – Byśmy pamiętali, że w dialogu ważna jest dojrzałość emocjonalna i umiejętność nazywania swoich emocji. Jeśli chcemy z kimś dojrzale, owocnie rozmawiać musimy umieć nazywać to co w Nas samych się dzieje.
To był bardzo dobry wspólny czas. Oprócz teorii, mieliśmy też okazję sprawdzić czy wszystko dobrze zrozumieliśmy podczas przygotowanego zadania, a także zobaczyć humorystyczne scenki, które pozwoliły nam wszystko lepiej zrozumieć.

Relację napisała jedna, kolejna (inna niż przed tygodniem!) z RCSowych „Ań”

Dziękujemy!

Plan Boży a wolna wola – jak to pogodzić?

Mimo trwającej sesji oraz zmęczenia upalną pogodą, wielu RCSiaków przybyło na czwartkowe spotkanie. Zanim zaproszony gość wygłosił dla nas konferencję, oddaliśmy chwilę czasu dla Jezusa podczas adoracji Krzyża. Myślę, że się ze mną zgodzicie – ta chwila czasu Miłości to lekarstwo na nasze codzienne zmagania, bóle i troski.

Przechodząc do konferencji… BOŻY PLAN A WOLNA WOLA – JAK TO POGODZIĆ?

Jak rozpoznać czy to, czego pragnę ja, chce również dla mnie Pan Bóg? Stojąc na rozstaju życiowych wyborów, skąd mogę mieć pewność, czy nie będę żałować swojej decyzji? Jakie jest moje powołanie? A może zawrócić z drogi, którą idę?

Czy tylko ja tak często zadaję sobie taką Litanię Nieustających Pytań? Ksiądz Piotr krótko, ale jakże treściwie przybliżył nam odpowiedzi na powyższe pytania.

Po pierwsze: Nasz Ojciec pragnie naszego szczęścia, dlatego nie będzie chciał robić nam na złość 🙂 Kocha nas tak bardzo, że nawet gdy upadniemy, wybierzemy grzech, On będzie potrafił wyprowadzić z tego wiele dobra. Nie żyjmy tym, co było, lub „co by było gdyby…”. W modlitwie Pańskiej wypowiadamy słowa: „Bądź wola Twoja” – mimo naszej przeszłości i naszych wyborów, Pan Bóg ma NAJLEPSZE plany na nasze życie. Zaufajmy Mu.

Po drugie (powinno być jako pierwsze!): w KKK czytamy, że wolą naszego Ojca jest, „by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2, 4). My ludziki (przynajmniej ja) często zapominamy o Królestwie Bożym i skupiamy się na tym co przemijające.

Po trzecie: Dlaczego Pan Bóg dał nam wolną wolę? – Bo nas kocha, bo sam jest miłością, a tam gdzie jest prawdziwa miłość, tam jest WOLNOŚĆ. Ojciec nam ufa, dlatego daje nam wolną wolę.

Po czwarte: Pismo Święte to wyraz Bożej woli. Jednakże pamiętajmy o współpracy z Duchem Świętym- zdanie wyrwane z kontekstu lub czytanie Biblii na „chybił trafił” może nie być najlepszym pomysłem.

Po piąte – Dekalog i Przykazanie Miłości to cenne drogowskazy w naszym życiu.

Po szóste – badajmy nasze serca, by były pełne pokoju. Pamiętajmy (zwłaszcza kobitki), by emocje nie kierowały naszymi decyzjami.

Po siódme i ostatnie (bo jakże siedem to moja ulubiona cyfra :)) – nie zapominajmy o dbaniu relacji z Naszym Ojcem. Dzięki modlitwie jesteśmy w stanie rozpoznać jaka jest wola Boża. Dzięki naszej wspólnocie możemy wzrastać w wierze. Bądźmy wdzięczni Panu za to! Dlatego zapraszam Was wszystkich do wspólnej modlitwy, aby nasze serca były pełne miłości i pokoju.

Z Bogiem i do następnego czwartku 🙂

Relację napisała jedna z RCSowych „Ań”

Dziękujemy!