Blog

Czystość dla młodych

Kochani,
nasza wspólnota w lutym odwiedziła parafię św. Teodora Męczennika w miejscowości Kociszew. Mieliśmy okazję uczestniczyć w nabożeństwie przyjęcia krzyża przez kandydatów, przygotowujących się do bierzmowania. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z młodzieżą, żeby opowiedzieć o naszej wspólnocie, o tym co dla nas ważne, czym staramy się kierować każdego dnia.
Pandemia bardzo utrudnia kontakt z drugim człowiekiem. My jednak chcemy na tyle, na ile jesteśmy w stanie, zachęcać młodych ludzi do tego aby podążali drogą, która prowadzi do prawdziwej miłości i szczęścia.

RCS ONLINE

Z racji okresowo trudnej sytuacji panującej obecnie, wszystkich RCSiaków, jak i chcących do nas dołączyć zapraszamy na spotkania ONLINE.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 30.04 w czwartek o godz. 19.30,
na naszej grupie na   facebooku.

O kolejnych spotkaniach będziemy informować plakatem, po prawej stronie strony 🙂 — o tu–>

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Bądźmy razem w tych trudnych dniach

Z Panem Bogiem +

Kurs Alpha – ONLINE !

Alpha Online to cykl interaktywnych spotkań za pomocą programu do wideokonferencji zoom, w trakcie których odkrywamy różne aspekty wiary chrześcijańskiej.

Aby uczestniczyć w spotkaniu, nie musisz wychodzić z domu. Nie musisz mieć również skomplikowanego oprogramowania i drogiego sprzętu. Wystarczy komputer z mikrofonem połączony z internetem… no i świetnie jeśli będziesz miał/miała także kamerkę, abyśmy mogli lepiej się komunikować.

Dla lepszej organizacji naszych spotkań zachęcamy Cię do rejestracji swojej obecności w formularzu:

https://forms.gle/WzRK6AF3535iDQAj8

Zaczynamy już we wtorek 21 kwietnia o godz. 19.00!

Spotkania zawierają ciekawy wykład w formie filmu i dyskusję w kilkuosobowych grupach. Podczas rozmowy można zadać każde pytanie, także to, na które nie ma gotowych odpowiedzi. Wykłady i dyskusje są prowadzone w sposób przystępny i nie wywierający presji. Zatem nie przejmuj się swoimi poglądami, czy światopoglądem. Zawsze będziesz mile widziany/widziana w naszym gronie 🙂

Pamiętaj, że Alpha jest dla każdego!

W Alpha, mogą uczestniczyć Ci którzy regularnie chodzą do Kościoła, jak również Ci, którzy w nim dawno nie byli, ale są otwarci na zrozumienie chrześcijaństwa i nie boją się zadawać, trudnych pytań, oraz szukać na nie odpowiedzi.

Uczestnictwo w Alpha jest całkowicie bezpłatne!

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć na temat Alpha dla młodzieży Online możesz do nas napisać: spotkania.alpha@gmail.com

Więcej informacji na temat Alpha znajdziesz na stronie:
http://polska.alpha.org

 

Zmartwychwstanie

Alleluja!

 

Jezus Zmartwychwstał! On żyje!

W tym czasie życzymy każdemu z Was spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, który odnawia nasze siły, daje nam nadzieję, niesie radość, daje pogody ducha i nas pokrzepia!

“Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju”
(Iz 54, 10)

Umiłowanie w Walentynki

W Walentynki zawitało na spotkanie wiele osób. Powód był bardzo istotny – do Łodzi zawitał prosto z Jasnej Góry o. Michał Legan. Zanim wygłosił swoją konferencję, przez godzinę adorowany był w Najświętszym Sakramencie Nasz Pan, Jezus Chrystus, Zbawiciel i Król. Migiem, przenieśliśmy się z ul. Czerwonej na ul. Skorupki, do Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, gdzie wystartowała ponad godzinna, pełna żywiołowości i natchnienia mowa. Traktowała ona o historii naszego prelegenta, i korespondowała do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Wróć… o miłosiernym ojcu, bo tak chyba należy bardziej podkreślać jej wagę, i rolę. Wszakże jak to w tej przypowieści – Jezus nie opisuje w wielu zdaniach, a w sześciu słowach, życie bohatera przypowieści – syna. Większą zaś rolę poświęca relacjom i szczęściu, które napotyka Ojca, gdy syn powraca. Odniesienie do naszej grzeszności, i drogi zbawienia nasuwa się samo. Być może za jakiś czas dostępna będzie wersja audio tej konferencji. Miłym akcentem wieńczącym konferencję było rozdanie każdemu z przybyłych na to spotkanie książki, wydanej właśnie przez o. Michała Legana.

Panama w Łodzi

Parę godzin po ubiegłotygodniowym spotkaniu wylądowali na warszawskim Okęciu, a wczoraj już zameldowali się na spotkaniu na Skorupki, aby zdać relację z pobytu w Panamie – Alek Beta i Piotr Pełka, nasi RCSowi przyjaciele i towarzysze. Ich konferencja poprzedzona była godzinną adoracją krzyża. Potem opowiedzieli jak było – co robili w pierwszym tygodniu, tzw. “Dniach w Diecezjach”, jakie były owoce tego spotkania, doświadczenia wspólnoty, jak Piotrek zrobił sobie zdjęcie z prezydentem Panamy, jak po przyjęciu Komunii przez Alka na koniec dnia jego inteligentny zegarek pokazał “Cel osiągnięty. Doskonale!”. Świetnym było również pojawienie się na spotkaniu kilku innych osób, z ekipy Łodzi Piotrowej, reprezentowanej łącznie przez 42 osoby, m.in. wraz z jednym z naszych duszpasterzy, ks. Pawłem Boguszem, który również podzielił się z nami kilkoma smaczkami. YouTube też wypełnia się ciekawymi materiałami od Łodzian – tak wypowiada się nasz Piotr, a tak np. Paweł.

Athos

W czwartek, 31 stycznia, konferencję do nas wygłosił po wspólnym odmówieniu różańca nasz kolega Marek Kijewski. Opowiedział on o swoim pobycie na greckim półwyspie Athos, mającego swoją Republikę stanowioną wyłącznie przez prawosławnych mnichów. Jego doświadczenia zostaną wśród nas, a chętni mogą zgłębić więcej informacji np. w tym lub tym artykule. W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób.

2019 rok w RCS

Tak tak, okazuje się, że upłynęło pół roku, odkąd na naszej stronie pojawił się ostatni wpis z informacjami. Po prawej stronie jednak zmieniały się plakaty i informacje o spotkaniach. Marcin znów przysnął, piszę o sobie w trzeciej o sobie 😉
Najmilsi goście niniejszej strony – nie miejcie wrażenia “aha, strona nie działa – pewnie nie ma spotkań!”. Od stycznia 2018 roku, odkąd strona funkcjonuje, spotkanie formacyjne Ruchu Czystych Serc nie odbyło się… hmm, można te przypadki zliczyć na palcach jednej ręki: gdy były wakacje, gdy trwały rekolekcje, gdy… tyle jestem w stanie sobie przypomnieć. To co miało miejsce nie jest wyrażone na zdjęciach, ale w sekcji Spotkania można przyjrzeć się infografikom o tematach naszych spotkań.
Między innymi wśród tematów spotkań były:
Aktualnie trwają dwa cykle spotkań tematycznych – o 7 grzechach głównych oraz 7 sakramentach świętych.
Uzupełniane i przeplatane są one konferencjami i innymi formami spędzania czasu na wzrastaniu do małżeństwa.
Jesteśmy gościnni – na nasze spotkania wciąż przychodzą nowe osoby, poszukujące swojego miejsca w Kościele.
Jako webmaster (sic!) i wieloletni RCSiak mam skromną nadzieję, że uda mi się znaleźć czas na nawet minimalną dawkę informacji o tym co u nas – co tydzień. Aby taka rzecz się udała, potrzebna jest Wasza modlitwa. Pozdrowienia!

Szlifiernia Diamentów i Rykowisko zakończone

Wraz z końcem roku szkolnego, a także i dla wielu z nas – sesji, zakończyliśmy spotkania dedykowane osobno dziewczynom i facetom. Wpierw pracowaliśmy z Pismem Świętym. Refleksji nad nim nigdy dość.
Później tematem było zarządzanie czasem, czyli jak nie zmarnować jedynej rzeczy, którą realnie od Pana Boga dostaliśmy tak widzialnie (może trochę na wyrost ;)), wszakże korzystać z czasu możemy jak tylko chcemy. I sprawy które mamy musimy doprowadzać do końca, aby być konkretnymi w tym co podejmujemy, nawet gdy nie do końca jesteśmy tego pewni, ale trzeba chcieć – chcieć pokazać swoje zdecydowanie. Po owocach poznamy wszystko, nawet jeśli dziś coś podjętego może wydawać nam się słabym i niewartościowym. Od nas jednak zależy czy skoro powiedzieliśmy A, to czy powiemy B. Istnieje wiele metod zarządzania czasem, jak np. macierz Eisenhowera, reguła Pareto. Zarządzanie przychodzi z pomocą, jednak nie warto inwestować w wielozadaniowość, a skupiać się na czymś w sposób zdecydowany, aby i nie poddawać się złym przerywnikom, mogącym nas rozproszyć. W tym co podpowiadają nam podręczniki i poradniki może być wiele dobra, ale i wiele zła, jeśli w sposób niewłaściwy podejdzie się do wiedzy. Dlatego módlmy się wzajemnie o mądrość, aby czas który mamy na ziemi, sprzyjał wieczności w Niebie.
Nie bójcie się, widzimy się również w wakacje!

Komunikacja damsko-męska

21. czerwca odbyło się kolejne nasze spotkanie. Rozpoczęliśmy spotkanie Adoracją u sióstr Urszulanek, a następnie udaliśmy się do Wydziału na konferencję. W tym tygodniu naszym gościem była Maria Woźniak, która pracuje na co dzień jako psycholog. Przekazała nam trochę teorii o tym jak mowa naszego ciała wpływa na osoby z którymi rozmawiamy. Usłyszeliśmy także o dwunastu barierach, które mogą przeszkodzić nam w prowadzeniu rozmów z drugą osobą. Była mowa m. im. o zadawaniu zbyt dużej liczby pytań, rozpraszaniu czy krytykowaniu i ocenianiu podczas rozmowy.
Myślę, że wielu z nas zapadło w głowie podsumowanie, którym zakończyła Marysia swoją konferencje – Byśmy pamiętali, że w dialogu ważna jest dojrzałość emocjonalna i umiejętność nazywania swoich emocji. Jeśli chcemy z kimś dojrzale, owocnie rozmawiać musimy umieć nazywać to co w Nas samych się dzieje.
To był bardzo dobry wspólny czas. Oprócz teorii, mieliśmy też okazję sprawdzić czy wszystko dobrze zrozumieliśmy podczas przygotowanego zadania, a także zobaczyć humorystyczne scenki, które pozwoliły nam wszystko lepiej zrozumieć.

Relację napisała jedna, kolejna (inna niż przed tygodniem!) z RCSowych “Ań”

Dziękujemy!