RCS Wrocław

Witajcie Kochani,

Zeszły rok przeminął nam pod nazwą „Klinika czystych serc”. Razem z księdzem Jerzym, z pomocą Pisma Świętego rozważaliśmy, jak zaradzić efektowi czarnej dziury, czyli ciągłego brania i oczekiwania od innych, nie dając nic w zamian od siebie.

Wiele osób ma problem z dawaniem siebie. Jest to efekt braku poczucia własnej wartości, zranień wyniesionych z dzieciństwa, braku odpowiednich wzorców w rodzinie, a także niezaspokojonych potrzeb. W naszych czasach problem dotyczy zwłaszcza ludzi dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych, alkoholowych, rozbitych, niepełnych oraz takich, w których zamiast miłości królowała agresja.

Ci ludzie całe życie szukają lekarstwa, pomocy, odpowiedzi na pytanie: Co się z nimi dzieje? Co może być przyczyną ich stanu? Jak mogą temu zaradzić?

Kiedy człowiek nie obdarza samego siebie zdrową miłością, ma w sobie dużo egoizmu, jest skupiony tylko na sobie, nie patrząc na innych dookoła, ciężko jest mu pokochać drugiego człowieka i dać coś od siebie.

Skupiliśmy się więc na postawieniu diagnozy oraz znalezieniu odpowiednich lekarstw dla takiej poranionej duszy. Omówiliśmy podstawowe narzędzia do pracy nad sobą, czyli Sakramenty Święte – Eucharystię, Spowiedź, a także lekturę Pisma Świętego. Na koniec podsumowaliśmy, że dopiero wtedy, kiedy człowiek czuje się bezwarunkowo akceptowany i kochany, może nastawić się na rozdawanie siebie, może wówczas poświęcać czas Panu Bogu i innym ludziom nie oczekując nic w zamian. A bezwarunkową miłość i akceptację możemy otrzymać jedynie od naszego kochającego Ojca, za pośrednictwem Pana Jezusa i od Maryi, naszej Mamy.

Tematy spotkań, jakie przerobiliśmy m.in. podczas minionego roku:

Nieczystości serca.

Perła – Dla Ciebie mógłbym oddać wszystko.

Szkoła Jezusa – Jestem potrzebny/a taki jaka jestem.

Uzdrawiający dotyk – sakramentalna bliskość.

Mózg do mego serca – jaka powinna być prawdziwa modlitwa?

Dobrze mi z Tobą Panie.

Mamo przytul mnie mocno – Maryja mamą Kościoła.

Kościół- wspólnota, grupa – możliwości działania na chwałę Pana w Kościele i poza nim.

Umocnienie, utrwalenie – św. Paweł o neofitach.

Rozeznanie powołania i talentów.

Idźcie i głoście Ewangelię”.

autor tekstu: Diana Brożyna

O autorze Pokaż wszystkie posty

Łukasz Górnicki