RCS Wrocław

Szczęść Boże Kochani, ten weekend upłynął nam wspólnie na pielgrzymowaniu, zwiedzaniu, integracji, a także ustalaniu planów na nowy rok akademicki. W piątek, 8 września, po godz. 18.00 pojechaliśmy samochodami na czele razem z księdzem Jerzym do Wambierzyc. Na miejsce dotarliśmy około godziny 21.00. Po zostawieniu bagaży w pokojach udaliśmy się na Apel Jasnogórski, a po apelu mieliśmy okazję podziwiać przepiękną iluminację bazyliki.

W sobotę w Wambierzycach było bardzo słonecznie. Po śniadaniu odmówiliśmy Jutrznię, a następnie każdy z nas mógł w ciszy rozważać ewangelię z dnia metodą Lectio Divina. Czytaliśmy Pismo Święte, najpierw na głos, a później w osobnych miejscach modliliśmy danym fragmentem, prosząc o natchnienie Ducha Świętego. Po skończonej modlitwie nadszedł czas dzielenia się przemyśleniami, a było czym się dzielić

Oczywiście oprócz pokarmu dla ducha, był również pokarm dla ciała. Po modlitwie poszliśmy na obiad do pobliskiej restauracji, a po posiłku korzystając ze słonecznej pogody oraz pięknych, górskich okolic zwiedziliśmy Ruchomą Szopkę i Górę Kalwarię, skąd mogliśmy podziwiać piękny widok na Sanktuarium, i Wambierzyce.

Na Górze Kalwarii oprócz kolejnych stacji Drogi Krzyżowej znajdowały się Gradusy. Napis na tabliczce mówił, że są to: „Schody, po których się nie schodzi. Starożytne podanie głosi, że Jezus po biczowaniu przeszedł do pałacu Piłata, aby usłyszeć wyrok. Ociekający krwią upadł na schodach i zostawił na nich ślady swej świętej Krwi. Na pamiątkę tego wydarzenia buduje się na kalwariach schody, podobne do tych z pałacu Piłata. Umieszczone w nich gwoździe mają przypominać ślady Krwi Pana Jezusa. Pielgrzymi (którym zdrowie na to pozwala) wchodzą po tych schodach na kolanach, odmawiając na każdym stopniu: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.” Kilka osób zdecydowało się wejść po tych schodach na kolanach.

Po powrocie do Domu Pielgrzyma zabraliśmy się za plany na nadchodzący nowy rok akademicki. Ustaliliśmy, że nasze spotkania wciąż będą odbywały się w drugi i czwarty piątek miesiąca. Oprócz tego dojdzie modlitwa Słowem Bożym, czyli czytanie Pisma Świętego metodą Lectio Divina. Więcej czasu chcemy również poświęcić na wspólną integrację, ewangelizację i działalność charytatywną. Na naszej stronie będziemy umieszczać nagrania z konferencji, prezentacje oraz krótkie notatki o spotkaniach. Oczywiście nie można zapomnieć o wspólnej modlitwie animatorów za całą wspólnotę i ich zebraniach, na których dbają, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pojawił się również pomysł głoszenia świadectw podczas spotkań i ewangelizacji.

Pracowity dzień został zwieńczony Mszą Świętą, Apelem Jasnogórskim i iluminacją, podczas której towarzyszyła nam Para Młoda razem z orkiestrą i gośćmi weselnymi

W niedzielę, po wspólnym śniadaniu i Mszy Świętej wyjechaliśmy w drogę powrotną do Wrocławia. Zanim jednak wróciliśmy do stolicy Dolnego Śląska, postanowiliśmy zwiedzić piękne okolice ziemi kłodzkiej i Gór Stołowych. Wstąpiliśmy na chwilę do Dusznik-Zdroju, gdzie zobaczyliśmy Muzeum Papiernictwa (trafił nam się darmowy wstęp!), kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, z XVII w., z amboną w kształcie wieloryba, a także Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina (tzw. Dworek Chopina).

Po obiedzie w restauracji o nazwie „Eden” poszliśmy jeszcze na deser, a później wróciliśmy bezpiecznie (dzięki opiece Pana Jezusa, Maryi i naszych aniołów stróżów) do Wrocławia

Wyjazd pomógł otworzyć się na nowe relacje (również te zagraniczne;)), umocnić więzy wspólnotowe, a także zaowocował ciekawymi pomysłami na nowy rok akademicki. Jesteśmy pełni nadziei, że większość z tych rzeczy uda nam się zrealizować już od października, a tymczasem zachęcamy do przychodzenia na nasze spotkania i współtworzenia razem z nami wspólnoty Ruchu Czystych Serc.

Pozdrawiamy, animatorzy RCS – Wrocław

autorka: Diana Brożyna

O autorze Pokaż wszystkie posty

Łukasz Górnicki