RCS Wrocław

 

Na poprzednim spotkaniu omówiliśmy sobie osiem błogosławieństw i powiedzieliśmy, że wypływają one z miłości Boga do człowieka. Na następnym przeszliśmy już do kolejnych fragmentów Kazania na Górze. Na wstępie Grzesiek wytłumaczył, że życie błogosławieństwami nadaje życiu smak, jak sól i dzięki temu możemy być inspiracją dla innych.

WY JESTEŚCIE SOLĄ ZIEMI, WY JESTEŚCIE ŚWIATŁEM ŚWIATA” (Mt 5, 13-14)

Mamy być, jak światło dla tego świata, który w większości żyje w ciemności i z daleka od Pana Boga. Mamy być jak witraż, aby światło Pana, Jego Łaska, mogła prześwitywać przez nas, jak słońce prześwituje przez witraż i mienić różnymi kolorami. Łaska nie może być ukryta, musi promieniować od nas, bo my jesteśmy światłem Pana Boga, jesteśmy świecą. Jest to możliwe poprzez bliski kontakt z Jezusem, poprzez modlitwę, sakramenty i adorację, które niczym oliwa u roztropnych panien sprawiają, że ten płomień płonie.

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.  Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5, 13-16)

Później Grzesiek zaprezentował dalsze etapy Kazania na Górze. A oto skrót:

Wypełnienie prawa – Pan Jezus przyszedł, aby wypełnić prawo.

Gniew i pojednanie – Same emocje nie są złe, emocje są tylko informacją, że coś się z nami dzieje i nad nimi musimy cały czas pracować. Kiedy gniewamy się na brata, musimy pracować nad tym, aby mu przebaczyć, bo każda osoba, którą spotykamy na naszej drodze to nasz bliźni. Przebaczenie to akt woli. Kiedy widzę biedę drugiego człowieka, staram się patrzeć na niego z miłością, powierzać go Bogu. Człowiek nigdy nie zapomni wyrządzonej mu krzywdy ale dzięki modlitwie za winowajcę jest w stanie szybciej wybaczyć. Podobnie mówił papież Franciszek o wybaczaniu, zwłaszcza w małżeństwie: Niekiedy myślę o małżeństwach, które po latach decydują się na separację, tłumacząc: nie rozumiemy się, oddaliliśmy się od siebie. Może nie nauczyli się w porę przepraszać, prosić o wybaczenie – powiedział Franciszek. – Ja zawsze radzę nowożeńcom: kłóćcie się, ile chcecie, niech latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody.”

Cudzołóstwo i rozwód – najważniejsze są czyste intencje, cudzołóstwo to uprzedmiotawianie się, używanie mężczyzny / kobiety / siebie do swoich celów.

Prawo odwetu – chodzi o to, aby zatrzymać zło, gniew, zdusić w zarodku, nie dawać się wciągnąć w kłótnie.

Miłość nieprzyjaciół – musimy nauczyć się kochać tak, jak kocha Bóg. Zadawać sobie pytania: Czy jesteśmy dla osób nam obojętnych życzliwi? Pełni miłości? Unikać znieczulicy.

Jak człowiek zbliża się do Jezusa, to bliskość sakramentalna, eucharystyczna uzdrawia go. A uzdrowienie to nic innego, jak przywrócenie mu piękna, które stracił po grzechu pierworodnym. Uzdrowienie wewnętrzne skutkuje również uzdrowieniem ciała, ponieważ duchowość jest połączona z fizycznością. Jeżeli dusza choruje, to choruje też ciało. Najważniejsze to trwać przy Bogu niezależnie od tego, co się będzie działo. Dawać siebie Panu nie tylko wtedy, kiedy jest dobrze, ale przede wszystkim wtedy, kiedy jest nam źle. Bóg nie chce cierpienia żadnego człowieka, On nie chce mojego cierpienia. Pragnie jedynie mojej miłości. Pragnie, abyśmy byli jak dzieci, Jego dzieci. Abyśmy przychodzili do Niego, dawali Mu siebie z czystej miłości, bez konkretnych wymagań, czy oczekiwań. Abyśmy przyjmowali Jego wolę niezależnie od tego, co się będzie dziać, że nawet wtedy, kiedy będzie źle będziemy Mu wciąż ufać, że On z tego zła wyciągnie dobro.

Osiem błogosławieństw to nic innego, jak stworzenie nieba na ziemi. Warto nauczyć się ich na pamięć.

Autor tekstu: Diana Brożyna

O autorze Pokaż wszystkie posty

Łukasz Górnicki